V Trebnjem obeležili 150-letnico smrti škofa Baraga
Letos 19. januarja mineva 150 let od smrti našega velikega misijonarja in prvega škofa v Marquettu v ZDA, Friderika Irejena Baraga (1797-1868). To obletnico smo obeležili s slovesnim somaševanjem v soboto, 13. januarja, ki mu je predsedoval novomeški škof Andrej Glavan. Poleg njega sta somaševala še upokojeni koprski škof Metod Pirih, ki je pri SŠK zadolžen za misijone, ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar, ki je dolga leta vodil slovenski Baragov odbor, stiški opat Janez Novak, ravnatelj misijonskega središča Matjaž Križnar in okoli 25 duhovnikov. Pri maši so se zbrali tudi koledniki novomeške škofije, ki so v božičnih dneh obiskovali domove, oznanjali veselo vest o Kristusovem rojstvu in nabirali darove za današnje misijone. Poleg njih pa so cerkev napolnili častilci častitljivega božjega služabnika Friderika Baraga. Občino Trebnje, kjer je spomin na rojaka posebej živ, so zastopali župan Alojzij Kastelic, podžupan, direktor občinske uprave in predstavniki kulturnega društva, ki soorganizira dogodke. Skupaj smo molili za milost, da bi bil priznan čudež na njegovo priprošnjo in bi bil tako lahko razglašen za blaženega in nato za svetnika.
Škof Glavan je v pridigi orisal nekatere poudarke iz življenja in dela velikega misijonarja. Govoril je o nerazumevanju sobratov v Sloveniji in težkem položaju med Indijanci, kjer se je moral boriti z ubornimi življenjskimi pogoji, kruto naravo in razvadami, ki so jih v tiste kraje prinesli tudi belci. Hkrati je naredil ogromno za poučevanje, vzgojo in pismenost indijanskih ljudstev Očipve in Otava.
Pri vsem duhovniškem in misijonskem delu ga je gnala Božja ljubezen in velika gorečnost za zveličanje duš v duhu njegovega škofovskega gesla: Le eno je potrebno.
Po maši je bila v cerkvi krajša akademija, ki jo je ob predstavitvi Baragovega življenja oblikoval študentski pevski zbor Zavoda sv. Stanislava. V posebnem prostoru pa so se po maši zbrali koledniki, ki so najprej prisluhnili pričevanju laiških misijonarjev Marije in Tomaža Porenta. Nato so se skupine med seboj predstavile in si za sklep ogledale še predstavo čarodeja Džona.
V Cerkvi so bili med mašo in po njej na ogled in otip tudi različni predmeti iz Baragove zapuščine ali v njegov spomin: Baragov mašni plašč; palica, ki jo je v znak spoštovanja prejel v dar od Indijancev; krplje, s kakršnimi je prehodil ogromne razdalje; molitvenik Dušna paša, ki ga je spisal že za Slovence, znamenje njegove vzgojiteljske vloge; prazna steklenica, znamenje boja proti alkoholu med Indijanci; skrinjica z darovi kolednikov in Baragova podoba. V Baragovi galeriji pa je na ogled razstava o škofu Baragu.
KONTAKTI:
ŽUPNIJA TREBNJE - tel. 07/30 44 001
KULTURNO DRUŠTVO TREBNJE - g. Marjan Zupančič - tel. 031 574 169, g. Pavle Rot - tel. 051 203 086
BARAGOVA ROJSTNA HIŠA GRAD MALA VAS - Knežja vas 21, 8211 Dobrnič - lastniki družina Lah 040 645 230 ali 07/34 65 163, lahko tudi vodstvo ga. Marjetka Uhan tel. 041 780 962.
DODATNE POVEZAVE:
Več o škofu Baragu na strani Škofije Novo mesto
Baraga v Občini Trebnje
Zgibanka o Baragovi poti v Občini Trebnje