8. april 2024
Na veliko noč, na najpomembnejši krščanski praznik, sta novomeški škof in predsednik Slovenske škofovske konference dr. Andrej Saje in škof Evangeličanske cerkve augsburške veroizpovedi v Sloveniji mag. Leon Novak v oddaji Sledi večnosti na programu Ars premišljevala o sporočilu velike noči danes.
Škof Saje je v pogovoru z Natašo Lang najprej pojasnil pomen novega prevoda Svetega pisma za Katoliško Cerkev ter pozval k rednemu branju Božje besede.
Nadalje je poudaril aktualnost Gospodovega vstajenja za aktualni čas ter spodbudil k sprejemanju in pomoči vsem ranljivim osebam v naši družbi.
Med izzivi našega časa škof Saje našteva vrednoto človeškega življenja, ki je vedno bolj ogrožena (poskus uzakonjenja evtanazije in samomora s pomočjo), solidarnost in preseganje egoizma v družbi, ter pozval k širjenju dobrote in vsega dobrega: »V javnosti in v medijih je veliko nasilja, zla, poslušamo o vojnah in grozodejstvih,« zato si škof želi, da nas v velikonočnem času »oplemeniti to, kar je dobro, resnično in lepo. Vera nam prinaša prav to: upanje, da je življenje lepo, da se ga splača živeti, se potruditi in se tudi soočiti z izzivi, ki so pred nami.«
Škof Saje je odgovoril tudi na vprašanje glede pomanjkanja duhovnih poklicev v Katoliški Cerkvi, pri čemer v prihodnost zre z optimizmom: »Duhovni poklici so Božji dar, prepoznamo jih v mladih, ki se odločajo: nekateri ta dar čutijo in se odločijo, drugi se ne morejo odločiti, ker je veliko nasprotnega vetra. Mi gremo z zaupanjem naprej, bili so namreč časi, ko je bilo veliko duhovnikov in prav tako so bili časi, ko je bilo duhovnikov manj. Zdaj prehajamo v ›čase suše‹, v čas, kakor pravi Sveto pismo, ›suhih krav‹. Naprej gremo z zaupanjem, da nam bo Gospod dal toliko, kot potrebujemo za naše potrebe in da bo v prihodnosti verjamemo in verujemo tudi več poklicev.«
Glede dialoga s predstavniki države je predsednik Slovenske škofovske konference pritrdil, da »nek dialog seveda obstaja,« saj se ob različnih neformalnih dogodkih škofje srečujejo tudi s predstavniki vladajočih. »Seveda pa si želimo okrepljenega dialoga,« saj gre za skupno dobro, pojasnjuje škof Saje. »Vsi smo tukaj, na istem prostoru, imamo podobne potrebe in vera je tudi nekaj pozitivnega za družbo, saj pomaga človeku pri osmišljanju življenja – mu daje notranjo motivacijo za dobroto, za solidarnost, za to, da dela plemenitita dejanja.«
Celotni oddaji lahko prisluhnete na spletni strani programa Ars Radiotelevizije Slovenija.