Na god sv. Alojzija, v sredo 21. junija je bila v novomeški stolnici dopoldan zahvalna sveta maša letošnjih jubilantov novomeške škofije, zlatomašnikov, srebrnomašnikov in duhovnikov, ki praznujejo okrogle jubileje duhovništva: 40, 20, 10 in 5 let.
Ob svojem škofu msgr. dr. Andreju Sajetu, ki jih je povabil, so somaševali zlatomašniki: Anton Ferlic, dr. Janez Gril, Vinko Guna, Jože Miklavčič in Anton Trpin, ter srebrnomašniki: Gregor Kunej in Damjan Štih ter drugi jubilanti. Nekateri so se zaradi obveznosti opravičili. Praznovanju sta se pridružila tudi upokojeni škof msgr. Andrej Glavan in generalni vikar Peter Kokotec. V nagovoru med mašo se jim je škof Saje zahvalil za njihovo nesebično služenje v vseh letih duhovništva, ob prebrani Božji besedi pa spodbudil, da bi po zgledu sv. Alojzija vedno bolj napredovali v svetosti. Z izbranimi besedami je nato na kratko orisal tudi življenjsko in duhovniško pot vsakega od jubilantov. Po zahvalni maši so se jubilanti s škofom in drugimi gosti, zbrali k bratskemu obedu v škofijskem domu, kjer so med drugim obujali spomine na prehojeno duhovniško pot.
†††
55 let duhovništva:
Gospod Stanislav Cikanek, izseljenski duhovnik in misijonar v pokoju
Gospod Stanislav ali Stanko je bil rojen 6. maja 1943 v Dolnji Straži, župnija Prečna. Mašniško posvečenje je prejel na praznik sv. Petra in Pavla 1968 v ljubljanski stolnici. Kot semeniški kaplan je prvo leto duhovništva služboval v Selcih nad Šk. Loko. Takoj zatem ga je misijonarski duh odvedel na Madagaskar, od tam po petih letih na dvoletni študij v London in iz Londona za osem let na južnoameriško celino v Brazilijo. Ob vrnitvi v Evropo je postal duhovnik za slovenske izseljence najprej na Švedskem, nato pa se je nemirni duh za dobra tri desetletja v pastoralni skrbi za Slovence zasidral v Veliki Britaniji. Leta 2019 se je vrnil v domovino in se nastanil v Duhovniškem domu v Ljubljani. Še vedno je živega duha in se zanima za dogajanje doma in po svetu.
Gospod Janez Demšar, duhovnik v pokoju
Gospod Janez Demšar se je rodil 29. januarja 1941 v Radovljici. V mašnika je bil prav tako posvečen 29. junija 1968 v Ljubljani. Tudi njega je po prvem letu duhovništva, ko je bil semeniški kaplan v Kamniku, duhovniška pot zanesla med izseljence in sicer v Nemčijo, najprej v Uhigen in Bierlingen, nato pa je bil skoraj tri desetletja izseljenski duhovnik v kraju Reutlingen. Po vrnitvi v Slovenijo je bil najprej duhovni pomočnik na Kapitlju, od leta 2006 pa v župniji Novo mesto-Šmihel. Tudi g. Janez zdaj že skoraj eno leto vedro prebiva v Duhovniškem domu v Ljubljani, v družbi svojih sobratov duhovnikov.
Gospod Vinko Dragoš, duhovnik v pokoju
Gospod Vinko Dragoš je rojen na mali šmaren, 8. septembra 1940, v Kloštru, župnija Podzemelj. Duhovniško posvečenje je prejel skupaj z g. Stankom in g. Janezom leta 1968 v Ljubljani. Duhovniško pot je začel v Starem trgu pri Ložu, nato pa se je kot duhovnik daroval za ljudi v župnijah med Gorenjsko in Dolenjsko, od Predoselj in Ovsiš do Trebelnega, Šentlovrenca, Bele Cerkve in Zagradca. Od leta 2003 živi na svojem domu v Črnomlju, kjer je v župniji Črnomelj zvest spovednik in redno pomaga z maševanjem. Gospod Vinko pa je znan po svojem enciklopedičnem spominu, saj pozna vse datume rojstev in posvečenj duhovnikov.
Zlatomašniki – 50 let duhovništva:
Gospod Anton Ferlic, duhovni pomočnik v Kočevju
Gospod Anton oz. Tone je bil rojen 5. januarja 1948 v Svibnem na Celjskem. Obiskoval je gimnazijo v Vipavi. Duhovnik je postal 29. septembra 1973 in sicer je mašniško posvečenje prejel v župnijski cerkvi v Kranju. Po treh kaplanskih službah je bil leta 1979 imenovan za župnika v Stari Cerkvi, kjer je ostal skoraj 40 let. Večkrat je bil imenovan za prodekana dekanije Kočevje, bil je član Duhovniškega sveta v ljubljanski in nato v novomeški škofiji. Pred petimi leti je sprejel službo duhovnega pomočnika v Kočevju, kjer z g. župnikom Damjanom lepo sodelujeta, prav tako pa sedaj rad odkriva različne kraje sveta.
Prelat dr. Janez Gril, kanonik, zakoniti zastopnik Stolnega kapitlja
Gospod Janez, rojen 22. aprila 1947 v Bušincu, župnija Toplice, je bil v mašnika posvečen na sv. Petra in Pavla leta 1973 v Ljubljani. V duhovniško poslanstvo se je uvajal kot kaplan v Kranju. Po treh letih je odšel na študij pastoralne teologije v Rim, kjer je zaključil doktorat. V duhovniškem življenju so se prepletale različne službe in odgovornosti: asistent Medškofijskega odbora za študente, predavatelj na teološki fakulteti, pomočnik glavnega in odgovornega urednika Družine ter glavni urednik Družine, od ustanovitve novomeške škofije do leta 2022 ravnatelj Škofijske gospodarske uprave v Novem mestu. Ob tem je bil voditelj ali član raznih škofijskih komisij, odborov in svetov. Je tudi stolni kanonik in zakoniti zastopnik novomeškega stolnega kapitlja. Skozi vse duhovniško življenje ga je vodilo zanimanje za družbeno dogajanje in aktivno sodelovanje v družbenem dogajanju, posebej v odnosu med Cerkvijo in državo.
Gospod Vinko Guna, župnik v Adlešičih in upravitelj na Preloki
Gospod Vinko se je rodil 21. novembra 1947 v Ljubljani, sicer pa je doma iz Velikih Lašč. V mašnika je bil posvečen 29. junija 1973 v Ljubljani. Po kaplanskih mestih v Ribnici in Tržiču je župnikoval pri Sv. Lenartu in 10 let na Svibnem, od leta 1990 dalje pa je deluje kot župnik v Adlešičih in na soupravi Preloka. Seveda ne smemo pozabiti na njegovo veliko veselje, ki je ribištvo.
Gospod Jože Miklavčič, župnik v Kostanjevici na Krki
Gospod Jože se je rodil 3. februarja 1948 v Šentjerneju. V duhovnika je bil prav tako posvečen 29. junija 1973 v ljubljanski stolnici. Po štirih letih kaplanske službe je deloval v župniji Cerklje ob Krki najprej kot župnijski upravitelj, nato pa 10 let kot župnik. Skoraj 20 let je delal v Gospodovem vinogradu v Škofji Loki, zdaj pa teče že petnajsto leto duhovniškega služenja v Kostanjevici. Kjerkoli je bil, se je posebej posvečal vprašanju družine in mladim v pripravi na zakon. V novomeški škofiji je bil dolgo časa voditelj škofijskega odbora za družino ter tudi voditelj medškofijskega odbora za družino, še vedno pa organizira tečaje za zaročence na dekanijski ravni.
Msgr. Anton Trpin, župnik in dekan v Šentjerneju
Gospod Anton ali Tone je ugledal luč sveta 4. junija 1942 v Rovtah. V Bogoslovno semenišče je vstopil kot odrasel poklic. Svoje 50-letno duhovniško poslanstvo je kot kaplan in kot župnik 40 let izpolnjeval v Šentjerneju. Vmes je bil 10 let župnik v Notranjih Goricah. V obeh župnijah je zgradil novo župnišče. Bil je član raznih škofijskih komisij in odborov, tako v ljubljanski kot v novomeški škofiji, posebej pa ga je zaznamovala več desetletna dekanska služba, v kateri lepo povezuje dekanijske duhovnike. V zadnjem obdobju je za eno leto zaradi posebne situacije prevzel tudi skrb za župniji Raka in Studenec. Ravno iz župnije Šentjernej pa prihaja kar nekaj duhovnih poklicev.
Srebrnomašniki – 25 let duhovništva:
Gospod Gregor Kunej, župnik na pastoralnem območju Fara pri Kočevju – Osilnica – Banja Loka
Gospod Gregor je bil rojen 11. julija 1972 na Brezovici pri Ljubljani. Mašniško posvečenje je prejel 29. junija 1998 v Ljubljani. Po kaplanovanju in nekajletnem župnikovanju na Mirni je bil imenovan za voditelja škofijskega odbora za mlade. Tri leta je bil tudi kaplan v Študentskem domu v Šentvidu nad Ljubljano. Po vrnitvi v novomeško škofijo je deloval na župnijah Škocjan, Sv. Duh-Veliki Trn, Črnomelj in Dragatuš, pred enim letom pa je postal župnik pastoralnega območja Fara pri Kočevju – Banja Loka – Osilnica.
Gospod Damjan Štih, župnik v Kočevju in upravitelj v Mozlju
Gospod Damjan je bil rojen 13. septembra 1972 v Novem mestu, doma pa je iz župnije Hinje. V mašnika je bil posvečen skupaj z g. Gregorjem in p. Petrom na praznik apostolov Petra in Pavla leta 1998 v Ljubljani. Bil je kaplan v Domžalah in Ljubljana – Trnovo, nato pa je 11 let vodil župnijo Škocjan in soupravo Bučka. Zdaj je deseto leto župnik v Kočevju in upravitelj župnije Mozelj. Prav v letu priprave na srebrni jubilej mašništva je pogumno sprejel preizkušnjo bolezni in o njej pričeval in opogumljal tudi nas vse.
P. Peter Vrabec OFM, kaplan v župniji Novo mesto – sv. Lenart in eksorcist za novomeško škofijo
Pater Peter je ugledal luč sveta 29. Oktobra 1949 v Ljubljani. Pred vstopom k frančiškanom je bil profesor na filozofski fakulteti. Leta 1994 je izrekel prve zaobljube, tri leta kasneje pa večne zaobljube. V mašnika je bil posvečen skupaj z ostalima srebrnomašnikoma leta 1998. P. Peter deluje kot kaplan v župniji Novo mesto – sv. Lenart. Je tudi eksorcist za novomeško škofijo.
Okrogli jubileji:
40 let duhovništva
Gospod Jože Kamin, izseljenski duhovnik
Rojen 12. novembra 1958 v Novem mestu, doma župnija Čatež-Zaplaz. V mašnika posvečen 30. Aprila 1983 v kraju Merlebach, Francija. Odgovoren za slovensko pastoralo Alzacije in Lorene s sedežem v Freyming – Merlebach 1985-2003, od 2003 imenovan narodni delegat za slovensko pastoralo v Franciji s posebnim imenovanjem za slovenske katoliške misije Freyming – Merlebach, Mericourt in Chatillon. Je tudi srednješolski profesor verskega pouka.
20 let duhovništva
Mag. Tomaž Maras, župnik v Vavti vasi
Rojen 10. 9. 1976 Novo mesto. Župnija Novo mesto-Kapitelj. V mašnika je bil posvečen 29. 6. 2003 v Ljubljani. Najprej je bil kaplan v Kranju, nato je bil 4 leta na študiju v Rimu, kjer je magistriral iz dogmatične teologije, nato dve leti škofijski tajnik. Pet let je bil kaplan v Črnomlju, od leta 2016 pa je župnik v Vavti vasi. Če potrebujemo kakšno natančno raziskano področje zgodovine ali vere, je Tomaž pravi naslov za to.
Gospod Jože Pibernik, župnik v Trebnjem in upravitelj v Šentlovrencu
Rojen je bil 19. 5. 1978 in prihaja iz župnije Komenda. Bil je kaplan v Zagorju in Semiču, 9 let župnik v Metliki, dve leti soupravitelj Suhor in Radovica, od leta 2016 pa je župnik v Trebnjem. Že pred smrtjo g. Erjavca postal tudi upravitelj župnije Šentlovrenc. Zelo lepo povezuje bratsko skupnost še dveh starejših duhovnikov v Trebnjem.
Mag. Janez Žakelj, župnik v Črnomlju in upravitelj v Dragatušu
Rojen 11. 5. 1976 v Kranju, doma pa je iz župnije Žiri. Bil je kaplan v Starem trgu pri Ložu ter v Škocjanu pri Novem mestu. Od 2008 do 2022 je bil župnik v Cerkljah ob Krki. Od lanskega leta pa je župnik v Črnomlju ter soupravlja župnijo Dragatuš. Janez je tudi umetniška duša, saj piše poezijo, prozo in drame, ki jih tudi režira.
10 let duhovništva
Gospod Mitja Bulič, župnik župnije Novo mesto – sv. Janez
Rojen 7. 11. 1980 v Novem mestu in je doma iz župnije Črmošnjice. V mašnika je bil posvečen 29. 6. 2013 v Novem mestu. Pred odločitvijo za duhovništvo je bil že v službi. Po posvečenju je bil najprej kaplan v Šentjerneju, nato v Metliki, 4 leta župnik v Stari Cerkvi, sedaj pa je župnik župnije Novo mesto - sv. Janez.
Gospod Dejan Pavlin, župnik na Krki
Rojen 27. 7. 1984 v Novem mestu. Doma je iz župnije Šentjernej. V mašnika je bil posvečen 29. 6. 2013 v Novem mestu. Najprej je bil kaplan v Kočevju in Črnomlju, od leta 2017 pa je župnik na Krki. Zelo rad priskoči na pomoč ljudem, saj je v kovidnem času kot medicinski tehnik pomagal reševalnim postajam kot reševalec.
5 let duhovništva
Najmlajši izmed jubilantov je po petih letih duhovništva gospod Branko Jurejevčič, kaplan v Črnomlju
Rojen je bil 13. 10. 1985 v Novem mestu. Doma je iz župnije Podzemelj. Tudi on je bil pred odločitvijo za duhovništvo že v službi. V mašnika je bil posvečen 25. 6. 2018 v Novem mestu. Bil je kaplan v Metliki, Radovici in na Suhorju, od 2021 pa je kaplan v Črnomlju in v Dragatušu.
Poleg teh duhovnikov pa jubilej praznujeta še dva kartuzijana
20 let duhovništva - p. Frančišek Marija (rojstno ime Peter) Fodor, prior Kartuzije Pleterje
Rojen je bil 21. 9. 1969 v Budimpešti na Madžarskem; leta 1995 je vstopil h kartuzijanom; večne zaobljube je izpovedal leta 2002 v Pleterjah; v duhovnika je bil posvečen leta 2003 v Pleterjah, sedaj je prior Kartuzije Pleterje.
5 let duhovništva - p. Joachim Schmidt, menih kartuzije Pleterje, je bil rojen 11. 12. 1974 v kraju Bydgoszcz na Poljskem in je vstopil h kartuzijanom leta 2009. Večne zaobljube je izrekel leta 2016 v Pleterjah, v mašnika pa je bil posvečen leta 2018 v Pleterjah.
Oba jubilanta sta z nami povezana v molitvi.